Allegro

ledbel allegro

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Taśmy LED - Poradnik


Taśmay LED – podział ze względu na zastosowane diody led:

 

Na rynku wyróżniamy głównie dwa rodzaje diod led stosowanych w taśmach ledowych. Pierwsza grupa to taśmy na diodach 3528 zawierające jedną strukturę świecącą w obudowie diody. 3528 to wymiar diody led w milimetrach 3.5mm x 2,8mm – na rynku spotykamy również zastępczą nazwę dla tych taśm, która brzmi taśmy PLCC2 – plcc2 to znormalizowana nazwa dla diody w obudowie 3528. Diody plcc2 (3528) jak wspomnieliśmy wcześniej zawierają jedną strukturę led, która z reguły może być sterowana maksymalnie prądem 20mA (w niektórych przypadkach 30mA) – i na tej podstawie wylicza się maksymalny pobór mocy taśmy led. Na rynku spotyka się najczęściej taśmy led na diodach 3528 o zagęszczeniu 150, 300, 480, 600 led na 5m. Oczywiście im gęstsza taśma led tym więcej światła można po niej oczekiwać, ale i więcej prądu będzie pobierać.

 

Drugą najczęściej stosowaną diodą led w taśmach ledowych jest dioda 5050 (czasami 5060) – tutaj nazwa diody 5050 również sugeruje jej wymiar 5mm x 5mm. Znormalizowana obudowa takiej diody ma nazwę PLCC6, a taśmy nazywamy potocznie taśmami PLCC6 lub taśmami 5050. Diody 5050 charakteryzują się trzema strukturami świecącymi o prądzie 20mA w jednej obudowie. Tym samym pojedyncza dioda led teoretycznie świeci jak trzy diody PLCC2 (3528). Diody 5050 posiadają w jednej obudowie w zależności od wersji trzy jednakowego koloru chipy lub trzy chipy o kolorach: czerwony, zielony, niebieski (RGB). A taśmy są w zależności od zastosowanego typu diody monochromatyczne lub RGB. Na rynku taśmy led na diodach 5050 występują o zagęszczeniu 150 lub 300 ledów na 5m. Światło taśmy 5050 o zagęszczeniu 150 diod odpowiada taśmie na diodach 3528 o zagęszczeniu 450 diod, a wersja 300 led 5050 świeci jak taśma led 3528 o zagęszczeniu 900 led/5m. Produkty te z reguły stosowane są w aranżacjach gdzie potrzeba dużej ilości światła - np. w oświetleniu blatu w kuchni.

 

.........................  

                           

Na rynku spotyka się również taśmy led oparte na diodach 4028 i diodach mocy, ale obecnie stanowią one niszową grupę, którą być może omówimy w przyszłości.

 

  >> taśmy led na diodach 3528 dostępne w naszym sklepie 4,8W/1mb - 1

  >> taśmy led na diodach 3528 dostępne w naszym sklepie 9,6W/1mb - 2

  >> taśmy led na diodach 5050 dostępne w naszym sklepie 7,2W/1mb - 3

  >> taśmy led na diodach 5050 dostępne w naszym sklepie 14,4W/1mb - 4

 


 

 Taśmy LED – podział ze względu na klasę ochrony na warunki atmosferyczne.

  

Taśmy LED IP00

 

 Na rynku spotykamy przede wszystkim taśmy led od zastosowań wewnętrznych – w taśmach tych diody są przylutowane powierzchniowo do miedzianej taśmy. W tych produktach diody i rezystory nie są w żaden sposób osłonięte przed czynnikami zewnętrznymi zarówno mechanicznymi jak i atmosferycznymi. Taśmy te są przeznaczone do użytku wewnętrznego z przeznaczeniem w suchych miejscach, a ich klasa ochrony to IP00 czasami mylnie określana jest jako IP20 lub IP44. Taśmy te posiadają taśmę dwustronnie klejącą na spodzie.

 
 

Taśmy LED IP65 (IP63, IP54)

 

 

Drugą równie popularną grupą pasków led są taśmy żelowane z góry – najczęściej na rynku określa się je jako taśmy led IP65 – z taką właśnie klasą produkty te wyjeżdżają od dalekowschodnich producentów, ale w zderzeniu z europejską dbałością o prawidłowe klasyfikowanie towarów parametr IP (klasa ochrony) jest dla tych taśm led często zaniżany przez dystrybutorów do wartości IP63 czy IP54. Co wynika z faktu, że taśmy te nie są w rzeczywistości odporne na długotrwałe narażenie na deszcz i w dłuższej perspektywie nie sprawdzają się na zewnątrz. Taśmy te za to doskonale nadają się do łazienek czy pomieszczeń o dużym zapyleniu. Dzięki ochronnej powłoce z elastycznego silikonu bardzo łatwo się je wyciera. Taśmy te posiadają taśmę dwustronnie klejącą na spodzie.

 

 

Taśmy LED IP67, IP68

 

 

Trzecią grupą taśm led, którą można wyróżnić ze względu na klasę ochrony na warunki atmosferyczne to taśmy całkowicie wodoodporne określane na rynku IP67 i P68 (dosyć rzadko spotykane). Paski o takich klasach ochrony można spotkać w dwóch wykonaniach. Pierwsze, w którym taśma miedziana z diodami led zalana jest obustronnie silikonem, druga grupa to paski led w których taśma miedziana z diodami umieszczona jest w czymś w rodzaju koszulki chermetycznie zakończonej na końcu. Taśmy tego typu przeznaczone są do zastosowań zewnętrznych i z reguły ze względu na swoją grubość nie są standardowo podklejone taśmą dwustronnie klejącą.

 


 

Taśmy LED – podział ze względu na napięcie zasilania

  

Najbardziej popularne obecnie na rynku taśmy led dostosowane są do zasilania napięciem stałym 12V DC. Taśmy te zbudowane są z modułów 3-diodowych i właśnie co trzy diody mogą być cięte.


Drugą grupą znacznie rzadziej występującą w handlu są taśmy dostosowane do napięcia 24V DC, popularnego w przemyśle i samochodach ciężarowych. Taśmy te zbudowane są z modułów 6-diodowych i co sześć diod mogą być cięte.

 

Trzecią grupą taśm led ferowanych na rynku są taśmy zasilane bezpośrednio z sieci 230V – produkty te z reguły można ciąć co 1m (co znacznie ogranicza ich zastosowanie). Wadą tych produktów poza niebezpiecznym napięciem pracy i rzadkim podziałem jest duża usterkowość, która wynika z prostego zasilacza który jest zastosowany na każdym metrze taśmy. Niestabilny zasilacz składający się z prostownika i kondensatora nie jest w stanie zagwarantować długiego czasu życia dla taśmy, a poza tym charakteryzuje go wysoka usterkowość i nieodporność na przepięcia. Nasz sklep nie poleca taśm led na 230V AC.

 


 

Czym zasilać taśmę LED ?

 

Pomijając taśmy dostosowane do 230V, których nie polecamy ze względu na wysoką usterkowość, większość taśm ledowych dostępnych na rynku wymaga zasilania zasilaczem o stabilizowanym napięciu. Najczęściej na rynku spotykamy taśmy dostosowane do 12V DC oraz 24V DC. Nie wolno zasilać taśmy led z zasilacza niestabilizowanego oraz z transformatorów 12V AC przeznaczonych do halogenów – produkty te często kuszą niższą ceną, a 12V sugeruje, że transformator się sprawdzi. Zastosowanie jednak takiego źródła zasilania dla taśmy szybko spowoduje degradację jej diod. Stabilne i dobrej jakości źródło zasilania jest gwarancją długiego bezobsługowego użytkowania taśmy. W naszym sklepie znajdą Państwo szeroką gamę zasilaczy do taśm led zarówno wtyczkowych jak i instalacyjnych. Szczególnie polecamy zasilacz z trzyletnią gwarancją renomowanego tajwańskiego producenta MEAN WELL.

 

>> zasilacze do taśm LED dostępne w naszym sklepie

>> zasilacze modułowe do taśm LED dostępne w naszym sklepie

 

 


Jak dobrać zasilacz do taśmy LED ?

 

Moc zasilacza zawsze musi być większa od mocy taśmy led – jest to główna zasada, którą należy się kierować dobierając zasilacz do taśmy led. Na opakowaniu taśmy led zawsze powinno być napisane ile watów ma taśma – parametr ten najczęściej podaje się dla całej rolki taśmy o długości 5m lub dla jednego metra. Jeżeli np. mamy 4 metry taśmy, dla której pobór nominalny metra wynosi 4,8W możemy łatwo przeliczyć, że 4m taśmy będzie pobierało maksymalnie 19,2W czyli zasilacz potrzebny do jej zasilenia musi być większy od tej wartości. Dobrze jest przy doborze zasilacza wziąć pewien margines zapasu mocy. My zalecamy minimum 10%.

  

Artykuł jest własnością firmy Ledbel - kopiowanie zabronione.

Sklep jest w trybie podglądu
{nocache:2e302ca76c4592530a5e184c3c10f62c#0}
Sklep internetowy od home.pl